4 Ekim’de hayvanlara yönelik duyarlılık mesajları

Yayınlama: 04.10.2023

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile farklı kesimlerden bugünün anlam ve önemine dikkat çekilmesinin yanı sıra sadece bir güne sığdırılmaması yönünde mesajlar da verildi.

İşte verilen o mesajlar;

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun. Hayvanlar bizim en yakın dostlarımızdır. Patili dostlarımıza bir gün değil, her gün sahip çıkalım.

Mehmet Sait KANAR
Eskışehir DKMP Şube Müdürü

Önderimiz M. Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Cumhuriyet erdem ve ahlaka dayanan bir yönetimdir.” Cumhuriyet erdemli olmayı, ahlaklı olmayı zorunlu kılar. Hayvanların çıkarsız sevgisini hissedebilmek, insan olmanın en temel erdemidir.
Sağlıklı ve medeni bir toplum inşa etmek istiyorsak, hayvan dostlarımıza hak ettikleri değeri vermeliyiz Hayvan dostlarımız, bizim sosyal yaşantımızın bir parçasıdırlar. Onlar; evlerimizin, sokaklarımızın asli unsurlarıdırlar.

Odunpazarı Belediyesi Bakımevi Müdürlüğü

Tepebaşı Bakımevi kapılarını bugünde Çocuklara yönelik hayvan sevgisi temalı bir etkinlik yaptı ve her zaman olduğu gibi Bir gün değil Her gün Can dostlarımızın yanındayız mesajı verdiler.

Tepebaşı Belediyesi Bakımevi Müdürlüğü

Ne yazık ki geçen yıllar içerisinde 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü kutlamaktan çok uzak bir noktadayız. Denetimden uzak, işkence yerleri haline gelen mezbahalar, sözde kanuna göre; Hayvanların sahiplendirilinceye veya alındığı ortama geri bırakılıncaya kadar rehabilite edildiği ve bu süre içerisinde geçici olarak kaldığı tesis olan maalesef hayvanların zulme uğradığı, yakın bir tarihte küreklerle hayvanların çalışanlar tarafından katledildiği, bakımsızlıktan ölüme terk edildiği geçici sığınma evleri, barınaklar, moda için yapılan kürk cinayetleri, deri üretim tesisleri, denetlenmeyen, yasadışı üretim yapan petshop ve bunlarla bağlantılı üretim tesisleri, deney adı altında hayvanların denek olarak kullanıldıkları deney laboratuvarları, faytonlar, topluma hayvan sevgisini kazandırmak adı altında çelişik bir zihniyetle doğal ortamlarından alınarak demir kafesler içerisinde hayvanların sergilendiği hayvanat bahçeleri, cinayet ve kanla yapılan bir spor olan avcılık, yasadışı hayvan dövüşleri , doğaları gereği yapamadıkları hareketleri yapmaları için eğitmenleri tarafından işkenceye varan yöntemlere maruz kalan sirk hayvanları, yunus parkları, akvaryumlar, hayvan ithalatı ve taşımacılığı gibi sektör ve yerlerde hayvanlar rutin bir şekilde zülüm görürken, her gün sokak hayvanlarının zehirlenerek katledildiği, tecavüze ve işkenceye maruz kaldığı haberleri ile karşılaşırken Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutlayabilmemiz zaten mümkün değildir. (basın açıklamasından bir bölüm )

Av. Pınar CENGİZ
Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı

Hayvanları Koruma Kanunu’nun daha yeterli olduğu ve etkin bir şekilde uygulanabildiği, hayvan hakları konusunda daha bilinçli olduğumuz 4 Ekimlerde buluşmak dileğiyle.

Av . Ayşe Nur YILMAZ

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun(!) Ne yazık ki bu kutlama, bu sene de buruk gönüllerle yapılıyor. Hayvanların değer görmediği, öldürüldüğü,işkence edildiği,mevzuatın hayvanları korumak için yeterli olmadığı bir düzende hayvanları koruma gününü kutlamak, gerçekleştirilemeyen beklentileri kutlamaktan öteye gidemiyor. İnsanoğlunun bu dünyada tek olmadığını, dünyayı hayvan dostlarımızla paylaştığımızı unutmaması ve layıkıyla kutlanan Hayvanları Koruma Günleri görmek temennisiyle.

Av. Elif TÖRE

Hep aynı şeyleri konuşmak ve bir adım ileri gidememek hiç yakışmıyor! Böyle ümitsiz cümleler kurmak istemiyorum elbette! Ama üzgünüm bulutların üzerine güzel yazılar yazacak durumda değiliz hayvan hakları adına! Başarabilir miyiz? Evet! Ne zaman? Önce insan olmayı öğrendiğimiz zaman!

Gazeteci- İnsan ve Hayvan Hakları Savunucusu
Arzu ERDOĞRAL

4 Ekim Hayvanları koruma günü, bunu yıllar önce işitip etkinliklere katıldığımda  bu Ülkede güzel şeyler olacak, Hayvana değer olan yerde insana verilen değer tartışmasız güzel olur düşüncesine kapılmıştım. Yıllar bunun aksini gösterdi iliklerimize kadar, Hayvana karşı işlenen yaşam hakkı gasp suçunu, sadist duygular ile hayvanları katleden insanların, elini kolunu sallayarak topluma karıştığını hiç bir cezanın verilmedigini kanımız buz keserek tanıklık ettik. Yaklaşık 12 milyon yaşam hakkı savunucusunun sesi işitilmedigi gibi, bugün Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisinde, başıboş sokak hayvani sorunu başlığı altında bir komisyon kuruldu.
Avrupa model gösterildi, oysa biz hiç Avrupa li olmadık aynı hamur aynı çamur değiliz, Asyalıyız kanımız sıcak yaşamın her zerresine doğanın bütününü sever kucaklarız. Başıboş sokak hayvani sorunu yoktur hiç olmamış tır, ihmal vardır, göz ardı vardır, Üretime göz yummak vardır . Sorun olarak Özellikle kopekleri masaya koyanlara benim de kocaman bir SORUM var..
Hayvan üreticiligi merdiven altında düşmüşken, pet shoplarda cins hayvan üretimi yapılırken, dövüş turnuvalarına köpek yetiştirilirken, Yasak Irk denilen hayvanlar gümrüklerden geçirilip üretilirken, satılırken
Ağalar Siz neredeydiniz acep.
Sorun Sizde uyutun diyen de, Artık Siz uyanın ve Sorunun Sizin bu güne yapmadığınız görevinizi ifa  edemediğiniz yer olduğunu görün.. Biz uyandık 4 ekim Hayvanları Koruma günü değil bayram olarak yaşandığı güne kadar da uyanık kalacağız.

Hayvanlari Koruma Yaşam Haklarını Savunma ve Yardımlaşma Derneği
#mancahane#
Yönetim kurulu başkanı
Nesrin ÇİÇEK

Bir gün değil her gün sevmek ve korumak yaşama hakkına saygı duymamız lazım ve ayni zamanda çocuklarımızıda hayvan sevgisiyle büyütelim ki o sevgi tüm dünyayı güzelleştirsin…

Özel sirkette yönetici
Beyhan ÖZENLİ

Birlikte yasadigimiz bu Dunya’da, bizlere muhtac olan canlarimiz icin her daim onlarin yasam haklarini korumaya ve savunmaya devam edecegiz. Empati duygusu gelismis insanlarin topluma pozitif anlamda katki sagladigi ortadadir. Bu nedenle 4 Ekim Hayvanlari Koruma gununu kutlar. Son zamanlar da sosyal medya da topluma empoze ettirilmeye calisilan Hayvan dusmanligi”nin bir algi yaratma cabasi oldugu ,yasadigimiz toplumda ki vicdan duygusu’nun buna müsaade etmeyecegi temennimizdir.
Yerel Hayvan Koruma Gonullusu
Hilal GÜR

Hayvanları hiç bir yere sığdıramadık ama haklarını bir güne sığdırdık. O gün her şeyi konuşuyoruz oldu, bitti. Yok, böyle bir dünya ne bizim için ne onlar için yok. Ancak biz her zaman elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sokak canlarının haklarını bırakmadık tabii ama önce canlarını korumak için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Yönetim kurulu
Yhkg Özge TUNALI

Eskişehir organize Patiler OSB de faaliyet gösteren 125 gönüllüden oluşan 1000 civarı cana bakan büyük bir gruptur ayrıca OSB alanı dışında gerektiğinde yaralı ve hasta canların bakımı ve tedavisini üslenmektedir . Organize Patiler sosyal sorumluluk projeleride yürütmektedir ,Birgün değil hergün Candostlarımızın yanındayız .

Organize Patiler
Halis KORKMAZ

Yaşamımızın bir parçası olan hayvan dostlarımızla beraber uyum içinde yaşadığımız, hayvan hakları ihlallerinin tamamen ortadan kalktığı bir 4 Ekim’i görebilmek ümidiyle

Eskişehir Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı
Volkan ÜÇTEPE

Ve Eskişehir Besleme grubu ,Sultandere Besleme Grubu ve Karabayır besleme gruplarının ortak temennisi Bir gün değil bizler gibi her gün duyarlılık içinde olunması yönünde ve kısırlaştır aşılat yerinde yaşat diyorlar .

4 Ekimi bir gün değil her zaman hatırlayan sokak hayvanlarının yanında her daim olan insanların merhametine herkesin ulaşması dileğiyle

Islak Burunlar Petstore

Ve daha nice gönüllü ve hayvan sevgisi taşıyan merhametli insanların dilek öneri ve temennileri ile köşemizde her daim can dostlarının yanında olacağız .
EskişehirYerelcom teşekkürler .

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.