Apartman önüne park etme kanunu, iş yeri önüne araç park etme?

Apartman önüne park etme kanunu, iş yeri önüne araç park etme?
Yayınlama: 02.11.2023

Apartman önüne park etme kanunu, iş yeri önüne araç park etme?

Apartman önüne park etme veya dükkan önüne araç park etme ile ilgili özel bir yasa bulunmamaktadır. Bu nedenle aracınızı herhangi bir apartmanın önüne park edebilirsiniz. Ancak, o binada oturan kişilerin o park alanına ait tapuları yoksa aracınızın kaldırılmasını isteyemezler. Bina veya dükkan önünde park etmekle ilgili sorunlar, Karayolu Trafik Kanunu’nda belirtilen maddelere dayanmaktadır. Bu tür park ihlalleri cezai yaptırımlara tabidir ve konut sahipleri, gerektiğinde trafik polisi veya jandarma ile işlem başlatabilir, aracınıza ceza kesilebilir veya çektirilebilir.

Binanın arsasına dahil yerler kat maliklerinin ortak kullanım alanıdır. Herkesin arsa payı oranında hakkı vardır. Unutulmaması gereken nokta, dükkan önündeki boşluğun ortak yer sayılması ve maliklerin arsa payı oranında kullanımına sunulmuş olmasıdır. Yani bir başka ifadeyle, dükkan sahibinin de bu ortak kullanım alanında diğer malikler kadar hakkı vardır.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından otopark tartışmasına son verecek emsal niteliğinde flaş bir dava açıldı. Savcılık, dükkânının önüne park ettirmeyen esnafın belediyeden bir izni olmadan kaldırımı işgal etmesini suç saydı.

Apartman önüne veya dükkana park etmek, yerel trafik yönetmeliklerine ve kurallarına bağlıdır. Genellikle, trafiği engellememek ve trafik işaretlerine uygun şekilde park etmek önemlidir. Bu nedenle, park etmek istediğiniz yerdeki özel kuralları ve izinleri kontrol etmek önemlidir. Yasa dışı park etmek, trafik ihlali olarak kabul edilebilir ve cezaları olabilir.

Örnek bir olay verelim.

DÜKKANIMIN ÖNÜ, PARK EDEMEZSİN! Kavgası mahkemede bitti.

Etiler’de apartman girişinde galericilik yapan E. S. , apartman sakininin motosikletini park etmesine, ‘Burası benim dükkanımın önü, benden izinsiz kimse park edemez‘ diyerek engelledi. Savcılık bilirkişi atadı. Bilirkişi, ne apartman yöneticilerinin oy birliğiyle aldığı bir karar ne de belediyece alınmış bir izin bulunmadığı değerlendirmesinde bulununca, galerici San hakkında ‘Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Etme’ suçundan dava açıldı.

Sonuç olarak, sevgi, saygı ve anlayış her sorunu çözecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.