Artçı deprem ne demek, Artçı depremler neyin habercisi? İstanbul ve Bursa’da hissedilen deprem

Artçı deprem ne demek, Artçı depremler neyin habercisi? İstanbul ve Bursa’da hissedilen deprem
Yayınlama: 04.12.2023

Son Dakika İstanbul ve Bursa’da hissedilen deprem? Artçı deprem ne demek, Artçı depremler neyin habercisi? İstanbul ve Bursa’da hissedilen deprem? Soruları eskisehiryerel.com adresinde merak ile araştırılmaktadır.

Saat 10.42 sıralarında Marmara Denizi’nde bir deprem meydana geldi. Gemlik Körfezi’ndeki depremin büyüklüğü 5.1 olarak açıklanırken derinlik 8.98 km olarak paylaşıldı. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.9 olarak duyurdu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da depremin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya, ‘Marmara Denizi Gemlik Açıklarında 5.1 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.’ dedi.

Artçı deprem ne demek, Artçı depremler neyin habercisi? Öncü deprem nedir?

Artçı Deprem (Aftershock) nedir?

Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılar dizisidir. Artçı deprem ise, daha büyük bir depremi veya “ana depremi” takip eden günler veya yıllar boyunca aynı genel alanda meydana gelen daha küçük depremlerdir.

Genel bir kural olarak artçı depremler, ana deprem anında kayan fayın bir bölümü boyunca yaşanan küçük, yeniden ayarlamaları temsil eder. Artçı depremlerin sıklığı zamanla azalır. Tarihsel olarak, derin depremleri (>30 km) artçıların takip etme olasılığı, sığ depremlere göre çok daha azdır.

Artçı Depremler (Aftershocklar) ne kadar süre ile devam eder?

Belli bir süresi yoktur, 1 ay da olabilir 2 yıl da… Artçı deprem ise, daha büyük bir depremi veya “ana depremi” takip eden günler veya yıllar boyunca aynı genel alanda meydana gelen daha küçük depremlerdir. Genel bir kural olarak artçı depremler, ana deprem anında kayan fayın bir bölümü boyunca yaşanan küçük, yeniden ayarlamaları temsil eder.

Öncü deprem nedir?

Öncü depremler, adından da anlaşılabileceği gibi, aynı yerde daha büyük depremlerden önce gelen depremlerdir. Böyle bir deprem, aynı bölgede daha büyük bir deprem meydana gelene kadar öncü deprem olarak tanımlanamaz. Ama hemen ardından büyük bir deprem gelirse, o zaman öncesinde yaşanan bu depremlere öncü deprem denir.

Eskişehir Yerel Haber Yerel haberler ve sondaki ailesi olarak sizler için Artçı deprem ne demek, Artçı depremler neyin habercisi? İstanbul ve Bursa’da hissedilen deprem sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi sosyal medyada hesaplarımızdan takip etmeye devam ediniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.