Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan neden idam edildi?

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan neden idam edildi?
Yayınlama: 06.05.2024

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan gibi önemli sol hareket figürleri, 6 Mayıs 1972’de Türkiye’de idam edildiler.

Bu idam, Türkiye’nin idam tarihinde önemli bir yer işgal ediyor. 27 Mayıs 1960’ta askeri darbenin ardından eski Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanı da idam edilmişti.

Bu olaylar sağ kanattan “intikam” çağrılarına sebep oldu. 1970 yılında Türkiye’de sağ ve sol gruplar arasındaki çatışmalar yoğunlaştı.

Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan, Ankara’da Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu (THKO) kurdu. Ocak 1971’de THKO adına Ankara’da bir banka soygunu gerçekleşti. Bu olaydan sonra Gezmiş ve Aslan aranmaya başlandı ve ödül konuldu. Gezmiş ve Aslan, 12 Mart 1971’deki muhtıradan 4 gün sonra yakalanırken, İnan ise bir hafta sonra yakalandı. Üçü de Ankara 1 No.’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde yargılandı ve suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldılar.

Daha sonra TBMM tarafından da idam kararı onaylandı. Bazı siyasetçiler ve sivil toplum temsilcileri, ilerleyen yıllarda idama verilen onaylar için pişmanlıklarını dile getirdiler. Gezmiş, Aslan ve İnan, 6 Mayıs 1972’de idam edildi ve her yıl bu tarihte çeşitli etkinliklerle anılıyorlar. Türkiye’de Twitter’da da onlar için mesajlar paylaşılıyor ve siyasetçiler ile sivil toplum örgütleri temsilcileri idamlarına ilişkin açıklamalar yapıyorlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.