Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz sözü ne zaman, nerede söylendi?

Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz sözü ne zaman, nerede söylendi?
Yayınlama: 28.10.2023

Atatürk’ün “Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” sözünün hikâyesi nedir? Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz sözü ne zaman söylendi, nerede?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Efendiler! Yarın Cumhuriyet’i İlan Edeceğiz” deyişinin üzerinden tam 100 yıl geçti. Türk tarihinin büyük dönüm noktalarından birini temsil eden bu cümle, her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir kez daha hatırlanır. “Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” veya “Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz sözünü 28 Ekim 1923 günü Çankaya’da söylemiştir. Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü’nde; İsmet Paşa, Ali Fuat Paşa, Halit Paşa ve Kemalettin Sami Bey’i ağırladı. O gece yaşananlar anbean Nutuk kitabında şöyle anlatılıyor; Yemek esnasında, ” Yarın cumhuriyet ilan edeceğiz! ” dedim. Hazır bulunan arkadaşlar, derhal fikrime iştirak ettiler. Yemeği terk ettik. O dakikadan itibaren, hareket şekli hakkında kısa bir program tespit ettim ve arkadaşları vazifelendirdim.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.