Eskişehir fay hattı resmi? Eskişehir fay hattı haritası

Eskişehir fay hattı resmi? Eskişehir fay hattı haritası
Yayınlama: 29.08.2023

Eskişehir fay hattı resmi? Eskişehir fay hattı haritası Soruları eskisehiryerel.com adresinde merak ile araştırılmaktadır.

Eskişehir ve çevresinde 1900’den sonra büyüklüğü 5,4’e varan çok sayıda deprem meydana geldi. Eskişehir geçiş bölgesinde 52° ve 44° KD enlemleri İnönü ve Dodurga aktarma düzlemleri üzerindedir. Bu veriler aynı zamanda fay zonunun sağ yanal doğrultu atım bileşenine sahip eğik bir fay olduğunu da doğrulamaktadır. Genellikle BKB yönlü olan bu fayın mevcut uzanım yönü KKD-GGB’dir. Eskişehir, Bilecik ve Bozüyük merkezlerinde ve çevresinde değişik hasarlara neden olan 6,4 büyüklüğündeki 20 Şubat 1956 depremiydi. Bu depremin merkez üstü Eskişehir’in yaklaşık 10 km batısında Çukurhisar yakınlarındaydı.

7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 İzmit depremi de Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde meydana gelmiş olmasına rağmen Eskişehir’de can ve mal kayıplarına neden oldu.

Eskişehir’de İnönü ilçesinde bulunan ve yüzeyde gözle görülebilen dünyanın ender ve en büyük fay hatlarından biri olan fay hattı ziyaretçilere açık biliyorsunuzdur.

Eskişehir yerel haberler ve sondaki ailesi olarak sizler için Eskişehir fay hattı resmi? Eskişehir fay hattı haritası sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi sosyal medyada hesaplarımızdan takip etmeye devam ediniz.

İşte o harita:

Kaynak: https://mmf.ogu.edu.tr/Haber/Detay/140/deprem-fay-haritasi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.