Eskişehir hayvan çadırına yüzde 50 hibe desteği

Eskişehir hayvan çadırına yüzde 50 hibe desteği
Yayınlama: 16.01.2024

Eskişehir’de yaşanan son dakika haberlerini Eskişehir yerel olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Eskişehir haber olarak iha kaynaklarından aldığımız bilgi ve haberlere göre Eskişehir hayvan çadır fiyatları? Eskişehir hayvan çadırına yüzde 50 hibe desteği;

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hayvan barınağı amaçlı çadır alımına yönelik yüzde 50 hibe desteği başvurularının başladığını duyurdu. Yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında hayvan yetiştiriciliğine odaklanan tarımsal sabit yatırım konularında izoleli portatif hayvan barınağı amaçlı çadır alımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı belirtildi.

Hibe desteği kapsamında temin edilecek hayvan barınağı amaçlı çadırların özellikleri de açıklandı. Çadırlar, tüm zeminlere kurulabilen, yan yüksekliği en az 2 metre ve orta yüksekliği en fazla 5,30 metre olan, demonte iskelet geçmeli (kilit) sistemli metal aksamdan oluşmalıdır. Ayrıca, çadırların bağlantılı, makaslı, iki makas arası mesafesi en az 2 metre olan, zemine çelik dübeller ile sabitlenebilen özellikte olması gerekmektedir. Dış brandası birinci kalitede en az bin 100 denye ve metrekare ağırlığı en az 650 gram olan çadırlar, alev-yürümez, anti bakteriyel, UV katkılı ve su, nem, rutubet gibi olumsuz şartlardan uzun süre etkilenmeyen özelliklere sahip olmalıdır.

Çadırların iç yapısında ise bir yüzü folyolu mineral şilte yalıtım, sudan ve nemden etkilenmeyen demontede kopma ve dağılma yapmayan termal yalıtım, bizofol hava kabarcıklı (aba) yalıtım veya yay teknolojisi ile üretilmiş 500 keçe yalıtım malzemelerinden birisi kullanılmalıdır. Ayrıca, iklim ve coğrafya şartlarına uygun olarak her 10 metrede bir mahya baca sistemi veya metal baca havalandırması çadırlarda bulunmalıdır.

Traktör giriş-çıkışları için önde ve arkada en az 2,5×3,0 metre boyutlarında geniş kelebek kapılara veya sürgülü kapılara sahip olan çadırlar, çadır ölçeklerine uygun sayıda sineklikli branda kapaklı pencerelere sahip olmalıdır. Hibeye esas yatırım bedeli çadır başına 1 metrekare için 950 Türk Lirası olarak hesaplanacak olup, başvuruların yapılacağı yerin kırsal alanda olması, mülkiyetin başvuru sahibine ait veya başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en az 7 yıl süreyle kiralanmış olması gerekmektedir.

Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında 100 bin liradan 3 milyon liraya kadar, tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında yapılacak başvurularda 3 milyon liradan 14 milyon liraya kadar hazırlanabilecek projelere yüzde 50 hibe desteği verileceği belirtilmiştir.

Bu haber iha kaynaklarında tespit edilmiş, bizlere servis edilmiştir. Bizlerde siz değerli okurlarımıza sunduk. Kaynak; İhlas Haber Ajansı – Eskişehir Yerel Haber – Eskişehir hayvan çadır fiyatları? Eskişehir hayvan çadırına yüzde 50 hibe desteği-

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.