Eskişehir imikler köyü Hasan baba türbesi? Hasan Baba ve gelini hikayesi?

Eskişehir imikler köyü Hasan baba türbesi? Hasan Baba ve gelini hikayesi?
Yayınlama: 25.09.2023

Eskişehir imikler köyü Hasan baba türbesi? Hasan Baba ve gelini hikayesi?, Eskişehir kefensizler Türbesi hikayesi Soruları eskisehiryerel.com adresinde merak ile araştırılmaktadır.

Hasan Baba Türbesi Beylikova İlçesi İmikler Köyünde bulunmaktadır. Türbe daha önce Hacı Nizam isimli biri tarafından bilinmeyen bir tarihte yapılmış olup, 1994 yılında bilinen son tadilatı yapılıp şuan ki şekli verilmiştir. Hikâyelere konu olan türbeler gizemini koruyor Hasan Baba ve Haydar Baba Türbeleri, ziyaretçiler tarafından ilgi çekiyor.

Kent merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıktaki İmikler Mahallesi’nde yer alan Haydar Baba ve Hasan Baba Türbeleri hakkında anlatılanlara göre, Anlatılanlara göre hocası Haydar Baba’nın rüyasına girmesiyle birlikte mezarını bulmak için İmikler’e gelen Hasan Baba, burada yaşama kararı alıyor. Vefat etmesinin ardından hocası ve geliniyle birlikte kendi adlarıyla türbe yapılıyor. Ayrıca bir rivayete göre de Hasan Baba, Kıbrıs Savaşı’nda bir pilota yardımcı olmasıyla biliniyor. İddiaya göre savaşın ardından mahalleye gelen pilot, tanışmayı beklediği Hasan Baba’nın Türbesi’ni görünce kısa süreli şaşkınlığın ardından kurban kestiriyor. “Burada hocasını bulmuş ve yaşamaya başlamış” deniyor. Hasan Baba, hocası Haydar Baba ve Hasan Baba’nın oğlu veli zatlardan kabul edilip halk arasında yaygın olup anlatılan kerametler vardır. Yöre halkına göre burada yatan veli zatlar sayesinde bu köy kurulmuş ve civarın ilk yerleşimlerinden biri olmuştur. Hasan Baba’nın oğlunun da mezarı köy içinde fakat türbe arazisi dışındadır.

Eskişehir Haber Yerel haberler ve sondaki ailesi olarak sizler için Eskişehir imikler köyü Hasan baba türbesi? Hasan Baba ve gelini hikayesi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi sosyal medyada hesaplarımızdan takip etmeye devam ediniz.

Hasan Baba Hakkında Halk arasında anlatılan anlatı şu şekildedir;

Kıbrıs savaşı sırasında Hasan Baba, hocası Haydar Baba ve Hasan Baba’nın oğlu veli zatlardan olduğu iddia edilen üç zatın bulunduğu yerden helikopter sesleri gibi bir ses gelmiş. İddiaya göre Üç ışık yükselip, Kıbrıs yönüne doğru hareket etmiş. Kıbrıs savaşı esnasında bir savaş uçağında pilotun arka koltuk kısmında beliren bir zat pilota belirli noktalarda bombaları bırakmasını söylemiş. Tabi Pilot kendisine verilen bombalama koordinatlarının farklı olduğunu ve yakıtın bitmek üzere olduğunu ifade edince; “Korkma evladım, sen benim dediğimi yap” demiş ve pilot sıkıntısız şekilde havaalanına dönmüş.

Bu hadise üzerine Pilot ona tekrar nasıl bulabilirim demiş, o zat ise Eskişehir Sivrihisar yakınlarında İmikler köyüne gelirsen Hasan Baba diye sor, beni bulursun demiş. Söylenene göre Bu kişilerin de bahsedilen zatlar olduğu söylenegelmektedir. Türbedeki zatların her sene kefenleri yenilendiği ve bedenlerinin hala sağlam olduğu belirtilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.