Eskişehir Valiliği Kurban Bayramı ile alakalı alınan tedbirleri duyurdu!

Eskişehir Valiliği Kurban Bayramı ile alakalı alınan tedbirleri duyurdu!
Yayınlama: 12.06.2024

Eskişehir Valiliği Kurban Bayramı için alınan tedbirleri duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Hep birlikte sağlık ve esenlikle Mübarek Kurban Bayramı’na kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Eskişehir’de tüm vatandaşlarımızın bayramı huzur ve güven içinde geçirmeleri amacıyla güvenlik, sağlık, ulaşım, konaklama, belediye hizmetleri ve diğer kurumlarımızın görev alanındaki hususlarda Valiliğimizce aşağıdaki tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur:

Kurban ibadetinin gerçekleştirilmesi için Kaymakamlarımızın başkanlığında oluşturulan İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca ilgili iş ve işlemler yürütülecektir. Belirlenen kurban satış yerleri dışında hayvan satışlarına izin verilmeyecek, denetimler zabıta tarafından yapılacaktır. Belirlenen kurban kesim yerleri ve özel mülk dışında cadde, sokak, park gibi kamusal alanlarda kurban kesilmemesi için Büyükşehir ve İlçe Zabıta Müdürlüklerince gerekli denetimler ve tedbirler alınacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tarım Cebimde” adlı mobil uygulama üzerinden küpe numarası girilerek kurbanlık hayvanların yaş, ırk ve cinsiyet bilgileri sorgulanabilecektir. Kurban atıklarının çevre sağlığını olumsuz etkilememesi için Belediye Başkanlıklarınca gerekli temizlik tedbirleri alınacaktır. 144 kurban kesim noktasında İlçe Müftülüklerince 15 Din Görevlisi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 71 Veteriner Hekim ve 6 Veteriner Sağlık Teknisyeni görevlendirilmiştir. Kesim alanlarında uygunsuz bekleme ve araç park edilmesine izin verilmeyecektir.

İnsansız Hava Araçları ile Bayram tatili süresince ana arter ve kavşaklarda yapılacak planlı denetimler; Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Kameraları ile ilimizin genelinde kırmızı ışık, emniyet kemeri, kask ve cep telefonuyla konuşma başta olmak üzere diğer tüm ihlallere yönelik denetimler, il merkezinde Sabit ve Seyyar halde Radrlarla hız denetimleri 24 saat esasına göre, Eskişehir-Ankara, Eskişehir-Bursa ve Eskişehir-Kütahya il yollarında planlama doğrultusunda EDS Sistemleri (Ortalama Hız) ile denetimler. Şehir içi ve şehirlerarası otobüs şoförlerinde “Algılanan Yakalanma Riski Algısı” yükseltilmiş amacıyla otobüslerde sivil personel görevlendirilerek denetimler.

Şehir içinde özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanıcılarına yönelik denetimler,

Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz ve ışık donanımları ile harici ses sistemleri kullanıcılarının önlenmesi için, sivil trafik ekiplerinin yanı sıra diğer genel hizmet personeli ile müşterek uygulamalar yapılacaktır.

İl Emniyet Müdürlüğünce 3 sabit, 68 şok kontrol noktasında 4423 personel (1398’i trafik), 1105 araç ve 19 drone ile çalışmalar yürütülecektir.

İl Jandarma Komutanlığınca 1 sabit, 24 şok kontrol noktasında, 112 personel, 29 araç, 6 drone ile gerekli çalışmalar yürütülecektir.

Denetimlerde özellikle drone destekli emniyet kemeri denetimleri, radarla hız kontrol denetimleri ile tescilsiz, sürücü belgesiz ve kasksız motosiklet kullanımını önlemeye yönelik denetimlere ağırlık verilecek olup, sürücülerin emniyet kemeri konusunda bilinçlendirilmesi faaliyetleri icra edilecektir.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine istinaden, bayram süresince silah atılmasına müsaade edilmeyecek, kanun hükümlerine aykırı hareket edenler takip ve tespit edilerek adli, idari tahkikat yapılması sağlanacaktır.

Bayram öncesi alışverişi yapılan hırsızlık, kapkaç, yankesicilik gibi yasadışı faaliyetlerle mağdur olmasını önlemek maksadıyla resmi ve sivil ekipler görevlendirilecektir.

Bayram öncesi alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlarda canlı bomba eylemleri, hırsızlık ve kapkaç gibi olaylara karşı tedbirler alınacak, kurbanlık hayvan satışı yapılan yerlerde sahte para kullanılmasının önlenmesine yönelik tedbirler alınacaktır.

Belediye Başkanlıkları, iş yeri denetim faaliyetlerine ağırlık verecek, yangın, kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlarını gözden geçirecek, nöbetçi ekipler takviye edilecek, olası durumlara karşı hazırlıklı olacaklardır. Halkın istek ve şikayetlerini bildirecekleri telefon numaraları yazılı ve görsel medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için OEDAŞ tarafından gerekli tüm tedbirler alınarak, olası arızalara anında müdahale edilebilmesi için bağlı birimlerindeki personel sayısının takviye edilmesi sağlanacaktır.

Haberleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için TELEKOM tarafından gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

ESKİ Genel Müdürlüğü de işyeri ve kanalizasyon hizmetlerinin aksamaması ve muhtemel arızalara müdahale için yeterli sayıda ekip görevlendirecektir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 46. Şube Şefliği sorumluluk alanlarındaki yolların trafiğe açık tutulması için gerekli çalışmaları yapacak, acil müdahale ekipleri oluşturulacaktır. Zaruri haller hariç yol yapım, bakım ve onarım çalışması yapılmayacak ve yollar sürekli ulaşıma açık tutulacaktır.

İl Sağlık Müdürlüğü acil servis hizmetlerine önem vermek suretiyle, nöbet hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri alacaktır. Hastane ve diğer sağlık birimlerinde hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi için personel planlaması yapılacaktır. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ile 112 Ambulans Başhekimliğinde personel takviyesi yapılarak kesintisiz hizmet sağlanacaktır.

İlimizde faaliyet gösteren lokanta, pastane, fırın gibi gıda maddeleri üreten işyerleri ve kasaplar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ile belediye zabıta ekiplerince hijyen ve fahiş fiyat uygulaması yönünden etkin bir şekilde denetlenecektir. Bayram öncesi vatandaşlarımızın alışverişlerini güven ve huzur ortamı içerisinde yapmalarını temin açısından güvenlik güçleri ve belediye zabıtaları denetimlerini sıklaştıracaklardır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.