Eskişehir’de Ganire Paşayeva’nın isteği yerine getirildi

Eskişehir’de Ganire Paşayeva’nın isteği yerine getirildi
Yayınlama: 03.10.2023

Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganire Paşayeva hayatını kaybetti. Kaynağı bilinmeyen hipotonik durum tanısı ile 24 Eylül’de başkent Bakü’de hastaneye kaldırılarak yoğun bakımda tedavi altına alınan Paşayeva, yaşamını yitirdi.

Azerbaycan milletvekili, Milli Meclisin Kültür Komisyonu başkanlığını da yürüten ve 28 Eylül tarihinde hayatını kaybeden Ganire Paşayeva’nın isteği Eskişehir’de yerine getirildi.

Ganire Paşayeva 24 Mart 1975’te Azerbaycan’ın Tovuz şehrinde doğdu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ile Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun olan Paşayeva, 1998’de televizyonculuğa başladı.

Paşayeva, 2005’te Haydar Aliyev Fonu’nun Halkla İlişkiler Departmanının başına geçti. Kısa bir süre sonra 6 Kasım 2005’te yapılan parlamento seçiminde Tovuz Milletvekili seçilen Paşayeva, mecliste farklı görevlerde bulundu.

Eylül ayında Azerbaycan’da düzenlenen Türk Dünyası Basın Şurası’na da katılan Paşayeva, Türkiye’den giden gazetecilerle bir araya gelmişti. Türk dünyasının birliğinin güçlenmesi için çeşitli mesajlar da veren, Türk dünyası üzerine çok sayıda yazı ve konuşmaları bulunan Paşayeva, “Türkiye’nin güçlü olmasının Türk dünyasının güçlü olması” anlamına geldiğini savunuyordu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile Şura sırasında çeşitli görüşmeler de yapan Paşayeva, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubelerine iletilmek üzere hediyeler göndermişti.

Ganire Paşeyeva’nın gönderdiği hediye TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca tarafından Derneğin Eskişehir Şubesi Başkanı Sevinç Uluçeşme’ye teslim edildi. TGF Genel Başkanı Karaca, Türk Dünyasının çok değerli bir evladını kaybettiğini belirterek, Paşayeva’nın Türkiye’de de çeşitli etkinliklere katıldığını ifade etti.

Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sevinç Uluçeşme de, Paşayeva’nın kaybının kendilerini de çok üzdüğünü belirterek, böylesine anlamlı bir hediyeyi almaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Paşayeva, son olarak Milli Meclisin Kültür Komisyonu başkanlığını da yürütüyordu. Paşayeva, Türkiye’de sayısız etkinliklere katıldı.

Türk dünyası üzerine çok sayıda yazı ve konuşmaları bulunan Paşayeva, “Türkiye’nin güçlü olmasının Türk dünyasının güçlü olması” anlamına geldiğini savunuyordu. Bekar olan Paşayeva İngilizce ve Rusça biliyordu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.