Eskişehir Havacılık Festivali 2023

Eskişehir Havacılık Festivali 2023
Yayınlama: 24.08.2023

Eskişehir’de Havacılık Festivali Başlıyor, İnönü HAVACILIK Festivali 2023? Eskişehir’de Havacılık Festivali 2023

Eskişehir’de gerçekleşecek olan Havacılık Festivali 26-27 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Türkiye’nin ilk kadın sivil akrobasi pilotu Semin Öztürk ve TUSAŞ Baş Test Pilotu Murat Özpala’nın Hürkuş’la yapacağı gösteri uçuşları, Solotürk, Çelik Kanatlar, Emniyet Havacılık gibi bir çok etkinlik Eskşiehir halkını bekliyor. 250 Pilot ile 200 civarında hava aracı olacak festivalde müzik grupları da konser verecek.

Detaylar aşağıdaki gibi olacak.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından çok kısa bir süre sonra, 16 Şubat 1925’te “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle Türk Hava Kurumu’nu kurdu.

Amacı; başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milletine, havacılığın ve uzayın askeri, siyasi, ekonomik, sportif ve turistik önemini anlatmak, tanıtmak, sevdirmek ve havacılık faaliyetlerini yurt çapında yaygınlaştırmaktır. Kısacası Türk Hava Kurumu, “kanatlı bir gençlik” yetiştirmek amacıyla kurulmuş, kamu yararına hizmet veren bir Kurum’dur. Bunun için yurt içinde ve yurt dışında hava gösterileri ve yarışmaları, kurslar düzenlemekte ve çeşitli hava araçlarıyla binlerce gencimizi yetiştirmeye devam etmektedir.

Türk Hava Kurumu’nun 97. kuruluş yıl dönümü kapsamında da, halkımızı hava araçlarıyla, uçaklarla ve pilotlarla tanıştırma fikri bizleri inanılmaz heyecanlandırdı ve “THK Havacılık Festivali” yapılması planlandı. 25-26 Haziran 2022 tarihlerinde Eskişehir-İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde yapılan festivalde;

  • Havacılık faaliyetlerini halkımıza tanıtıp sevdirmek ve yapılacak çeşitli etkinlikler ile güzel vakit geçirebilmelerini sağlamak,
  • Farklı özellikleri olan sportif hava araçlarını bir merkezde toplamak ve halkımıza göstermek,
  • İmkânlar dâhilinde halkımıza çeşitli hava araçlarıyla yolcu uçuşları yaptırmak,
  • Havacılık tutkunlarını, pilotları, amatör sporcuları bir araya getirmek ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amaçlandı.

Açılışını THK Kayyum Heyeti Başkanı Sayın Abdullah Kaya’nın yaptığı ve 25-26 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen havacılık festivaline halkımızın yoğun bir ilgisi oldu. Gerek katılımcıların gerekse THK kökenli eskimeyen duayen havacı büyüklerimizin övgü dolu sözleri THK camiasını sevince boğdu.

Festivalimizde Yamaçparaşütü, Yelkenkanat, Planör, Ultralight, Microlight, Gyrocopter, Balon, RC Model Uçak ve Akrobasi Uçakları ile uçuşlar yapıldı. Planlanan ancak orman yangınları nedeni ile İnönü’ye gelemeyen Jandarma Genel Komutanlığına ait helikopterlerden yapılması düşünülen serbest paraşüt atlayışları maalesef gerçekleştirilemedi.

Model Uçak, Yamaçparaşütü ve Yelkenkanat dallarında amatör yarışmalar yapıldı. Yere bağlı olarak gerçekleştirilen Balon uçuşu da dâhil olmak üzere sportif hava araçları ile imkânlar dâhilinde toplam 358 kişiye ücretsiz halk uçuşu yaptırıldı ve daha önce hiç uçuş yapmayanların gökyüzüyle tanışmaları sağlandı. KT-1 tipi yerli üretimimiz Hürkuş uçağımızın pilotu Murat Özpala bize harika bir gösteri sundu. Sivrihisar Havacılık Merkezinden klasik ve nostaljik uçaklarla katılım sağlayan deneyimli pilotlar ise halkımıza unutulmaz bir görsel şölen yaşattı.

Halk oyunlarının, havacılık söyleşilerinin gerçekleştirildiği ve 25 Haziran Cumartesi günü gecesi “Senforock” konserinin yanı sıra 26 Haziran Pazar günü “Sahibinden Kiralık” konseri festivale renk kattı. Ziyaretçilerimiz için hazırlanan çadırlarda birçok havacılık kuruluşu ve havacılık malzemeleri satışı yapan tanıtım stantları yer aldı, ayrıca ziyaretçilere yeme içme imkânı sağlayan seçkin büfeler oluşturuldu. Bizleri çok mutlu eden bir başka detay ise, yıllarını THK ve Türk havacılığına adamış her biri birbirinden değerli hocalarımızın festivale katılarak bizleri onurlandırmaları oldu. Kendilerine bir kez daha saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

THK tarafından yetkilendirilen ZES Tanıtım ve Organizasyon şirketine, festival sponsorlarımız; Türk Telekom, Signify, Eliz Catring, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir İnönü Belediyesi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne destekleri ve yanımızda oldukları için sonsuz teşekkür ederiz.

THK gerçekleştirilen bu festivali daha da geliştirerek önümüzdeki yıllarda tekrarlamak azmi ve kararlılığındadır. Nice festivallerde hep birlikte olabilmek dileği ile…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.