İshal Salgını Eskişehir’de, Uzmanlar Uyarıyor!

İshal Salgını Eskişehir’de, Uzmanlar Uyarıyor!
Yayınlama: 20.10.2023

Eskişehir’de İshal salgını arttı, hastanede görevli uzmanlar vatandaşı uyarıyor.

Son günlerde bağırsak ağrısı ve ishal şikayeti ile hastaneye başvuran hasta sayısında artış gösterildiği, bunun sebebinin şebeke suyundan kaynaklı olabileceği söylenmektedir.

Buna ek olarak soysal medyada bazı vatandaşlar güzel şehrimizin yerli ve milli suyu kalabak sudan kaynaklı olduğunu, her sene bu zamanlar bu tarz salgınlar olduğunu iddia ediyor.

Uzmanların bilgilendirmesi ise şu şekilde;

Musluk suyu içerisinde bakteri ve parazitler varsa E. coli, giardia ve cryptosporidium en yaygın görülen su kaynaklı enfeksiyon nedenleri arasında yer almaktadır. Su kaynaklı enfeksiyonlarda yaygın belirtiler benzerdir ve karın ağrısı, gaz, kanlı dışkı ve şiddetli ishal, iştah kaybı ve ateş olarak ifade edilebilir.

Bu konu ile ilgili halkın sağlığı ve güvenliği açısından Eski açıklama yapıp konuyu netleştirirse vatandaşlar için güzel bir bilgilendirme olacaktır.

Salgın ishal nasıl geçer?

Norovirüslerde antibiyotik kullanılmamaktadır. Bunun yerine bağırsak florasının yenilenmesine destek olan probiyotik destekleri kullanılabilmektedir. Bununla birlikte bu süreçte bol bol istirahat etmek, bol su içmek, sindirimi kolay olan yiyecekler tüketmek şikayetleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Enfeksiyon, virüsle maruziyetten 12 ila 48 saat sonra başlayan ishal, mide ağrısı ve kusma ile karakterize olup genellikle 1 ila 3 gün sürmektedir. Enfekte olan hastaların birçoğu tedaviye gerek duyulmadan iyileşmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.