Eskişehir’in vicdanlı can dostlarına çağrı! Acil yardım talep ediyoruz

Yayınlama: 24.09.2023

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği ile
Mancahane Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada 25 Eylül 2023 tarihinde Saat 13:30’da Odunpazarı belediyesi önünde yapılacak basın açıklamasına tüm vicdan sahibi hayvanseverler davet edildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Vicdan sahibi tüm hemşehrilerimizin 25 Eylül 2023 tarihinde Saat 13:30’da Odunpazarı belediyesi önünde yapılacak basın açıklamasına katılmasını talep ediyoruz.

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir İli Hayvanları Koruma Kurulu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, belediyeden, Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevinin kapasitesinin arttırılmasını istemiştir. 2005 yılından bu yana ruhsatlı olarak Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi faaliyeti yürütülen alanın bitişiğindeki hazine arazisinin vasfının değiştirilerek belediyeye tahsisi talep edilmiştir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü talebe mevcut bakımevi alanının ilave edilmesini, haritalarını, Doğal Yaşam Merkezi Projesini ve harç bedellerinin yatırılmasını talep etmiştir, taleplerin tamamı yerine getirilmiştir.” denilmiştir.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün 21.07.2023 tarihli yazısı ile; Çevre ve Şehircilik ve iklim Değişikliği Müdürlüğü’nün olumsuz görüşü üzerine belediyenin talebinin değerlendirilemediği Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım evinin ve yapım aşamasında olan Doğal Yaşam Merkezinin 3 ay içinde boşaltılarak alanın eski haline getirilmesini istemiştir. Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Bakımevindeki sahipsiz sokak hayvanlarının alınmasını talep eden resmi yazı gönderilmiştir. Gelen cevabı yazıda tüm sorumluluğun belediyeye ait olduğu belirtilmiş, sahipsiz sokak hayvanlarını bölgedeki diğer bakımevlerine nakletmekte ya da yeni bakımevi yapmakta tavsiye etmişlerdir. Verilen süre içinde yeni bakımevi yapılamayacağı ortadadır.


2005 yılından günümüze 22000 adet sahipsiz sokak hayvanını rehabilite ettikleri, 18600 adet hayvanın kısırlaştırılmasını gerçekleştirdikleri, 3 adet ameliyathanesi bulunan, 200 adet köpek ve 100 adet kedi kapasiteli alt yapı ve hayvan refahı açısından örnek teşkil eden Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevini 21.10.2023 tarihinde üzülerek kapatmak zorunda kaldıkları, Ülkemizdeki tüm hayvan severlerden bakım evini düşkün, hasta, yaşlı 91 adet köpek ve 71 adet kediyi sahiplenmelerini; kamu ya da özel bakım evlerinden 60 adet yasaklı ırk köpeğin barındırılması için acil yardım istedikleri gözlemlenmiştir.

Gelin patili dostlarımıza sahip çıkalım!”

Şimdi çıkın denilen ve hukuki sürecin çözümsüz kaldığı noktada bizler bu sesi duyuracağız .
Orası asla kapatılmayacak ve ruhsat , kapasite arttırma konusunda Çevre Şehircilik Bakanlığının ve Tarım Müdürlüğünün bu yanlıştan dönüp işlemleri en kısa sürede tamamlamasını istiyoruz.

Konu sadece İçindeki hayvanlara yer bulunması değil 14 ilçe ve kendi merkez ilçesindeki sokaktaki sahipsiz hayvanlar ne olacak ?

Büyükşehir halen Barınak yapmadı .

Odunpazarı bakımevi ruhsat ve kapasite arttırma talebi mera gerekçesi ile neden onaylanmıştır ve neden bakimevi kapatılıyor?

100’e yakın güçten düşmüş, sokakta yaşaması mümkün olmayan can dostumuzun ve 60 yasaklı denilen insan üstü bir ayıpla tecrit edilen 60 canın yaşam alanı niçin yıkılıyor?

Ruhsat ve alan genişletilmesi şart.

Kapasite hayvanların Kısırlaştırılmasına ve Tedavisine yetmiyor .
Bu sesi beraber duyuralım.

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği
Mancahane
Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.