Güvenlik Kamera Çeşitleri

Güvenlik Kamera Çeşitleri
Yayınlama: 10.05.2022

Güvenlik kamera sistemleri ev ve iş yeri gibi pek çok alanlara güvenliğini sağlamada kullanılan elektronik cihazlardır. Kapalı devre sistemleri olarak da anılan bu sistemler güvenliğimizi sağlamak adına geliştirilmiş ürünlerdir. İç ve dış mekanlar için güvenlik önlemi almak adına güvenlik kameraları kullanılır. Bu tür kameralar sayesinde olası hırsızlık ve pek çok olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir. Bu sayede ortamların güvenliği maksimum düzeyde sağlanabilmektedir.

Günümüzde geleneksel ve modern olmak üzere çeşitli özellikte ve yapıda kamera sistemleri bulunmaktadır.Geleneksel ve modern olmak üzere bu sitemler karşımıza çıkar. Günümüz teknolojisi baz alınarak güvenlik kameralarında da yeni imkanlar denenmekte ve bu sayede güvenlik önlemleri geniş olanak da sağlanmaktadır. Böylece ortamlarınızın güvenliği çok daha iyi bir seviyede sağlanmaktır.

Güvenlik kamera sistemleri evlerin, iş yerlerinin, sokakların ve caddelerin güvenliğini en üst düzeyde sağlamada yardımcı olmaktadır. Bu sistemler bulunduğu konuma göre farklı işlevde ve özellikle olabilir. Gelişen teknolojili ile birliktegeleneksel özellikte kamera sistemlerinin yerine çok daha fonksiyonlar ve modern güvenlik kameraları yerine bırakmıştır. Yazımız içerisinde bu tür kamera sistemlerinin işlevleri özellikleri hakkında bilgilere yer verdik.

Günümüzde Kullanılan Bazı Modern Güvenlik Kameraları 

Ev, iş yeri ve çeşitli bölgelerde güvenliği önlemek adına güvenlik kameraları önemli bir işlev sunmaktadır. Geleneksel güvenlik kameralarına ek olarak yeni dönem modern güvenlik kamera sistemleri kullanıcılarına geniş olanaklar sunmaktadır. Güvenlik kameraları olarak en çok kullanılanbazı güvenlik kamera çeşitleri şunlardır:

Dış Ortam İp Kamera

Dış mekanlarda fonksiyonel bir şekilde kullanabileceğinizdış ortam kamera sistemleri kullanıcılarına önemli kolaylıklar sağmaktadır: Bu tip kameraların en önemli özelliği gece görüşünün yanı sıra geniş perspektifte çekim imkanısunmasıdır. H264 ve h265 kayıt formatları ile birlikte dahili mikrofon özelliğine sahiptir. Ayrıca bu kamera sistemlerinin önemli özelliklerinden birisi de ortama göre çalışma sistemlerini değiştirilebilmesidir. Örneğin geniş perspektifte bir alanda kamerayı monte ediyorsanız daha büyük bir şekilde lensini takabilirsiniz. Dar alanlar için ise lensi değiştirilerek Ortama uygun özellikle çalışması sağlanmaktadır

Box Kamera 

İç ortamlarda kullanılmak üzere üretilmiş modern güvenlik kamera sistemlerinden birisi de boks kamera çeşitlidir. İnceayarlanabilir lens özelliği ile iç mekanları kolayca monte edilebilir ve kullanılmaya başlanılabilir. Ev ya da iş yerlerinizde iç mekanlar için kullanabileceğiniz modern görünümlü ve fonksiyonel kamera sistemlerinden birisi olarak bu tip kameralar karşımıza çıkar.

SpeedDome  Kamera

Bu tür kameralar genelde çok büyük alanlar için tercih edilmektedir.Speeddome kamera çeşitleri büyük alanların güvenliğini sağlamada kullanılan modem kamera sistemleridir.Bu tür kameraların özellikleri geniş perspektifteki alanları görüntülemek dışında nesnelere yakınlaştırıp uzaklaştırma özelliği vermesidir.

Kızılötesi Kameralar 

Bu tür kameralar Termal görüntüleme cihazı olarak da tanımaktadırlar. Bu tip kameralar ile nesnelerin kızılötesi enerjisi ölçülür. Nesneler kızılötesi sistemi ile algılanır.

Bullet Güvenlik Kamerası 

Mermi görünümünde güvenlik kameralarıdır. Bu tip kameraların özellikleri içerisinde sağlam yapısı ve geniş perspektifte çekim imkanı sunabilmesidir. Oldukça dayanıklı yapıya sahip olan bu tip kameralar daha çok dış ortamlar için tercih edilmektedir. Geniş alandaki güvenliği sağlamak için ideal kamera sistemlerinden birisidir. Modern görünümlü ve dayanıklılık özelliği ile dış mekanlar için en çok tercih edilen güvenlik kamera sistemlerinden birisidir.

AHD Kameralar

Kamera güvenlik sistemleri içerisinde en gelişmiş olanlarıAHD kameralar yani analog HD kameralardır. Bu tip kameralar yüksek çözünürlükte görüntü elde etmenize olanak sunmaktadır. 720p ve 1080p çözünürlükte görüntüler çekmeniz için bu tip kameralar kullanılır. Net görüntü elde etmek için kaliteli ve ideal kamera sistemlerinden birisidir.

Kablosuz Analog Kameralar

CCTV sistemler için tercih edilen güvenlik kamera sistemlerden birisi olan kablosuz anolog kameralar bir çeşit geleneksel kamera sistemleridir.DVR ve VCR lere kablo üzerinden videolar gönderilmektedir.

Kablosuz Ip Kameralar

Bu tür kameralar ağ kameraları olarak tanınmaktadır. Özelliği; internet ya da ağ üzerinden video görüntülemek ve dijital video gözetimini sağlama gibi işlevlerdir. Kablosuz ip kameralar Wi-Fi üzerinden güç kablosu ile mevcut ağlara bağlanmaktadır. Modern görünümlü ve sistemli kamera çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu tarz kamera sistemleri ile kolayca internet ağı üzerinden görüntüleme yapabilirsiniz. Günümüz kamera sistemlerinin fonksiyonel olarak en çok tercih edilen kamera çeşitlerinden birisidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.