Haluk Akakçe kimdir? Haluk Akakçe öldü mü?

Türk Çağdaş sanatının önemli isimlerinden ressam ve iç mimar Haluk Akakçe 53 yaşında hayatını kaybetti. Çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Akakçe’nin eserleri bugüne kadar New York, Graz, Londra ve İstanbul’daki pek çok müzede sergilendi.

Haluk Akakçe kimdir? Haluk Akakçe öldü mü?
Yayınlama: 09.10.2023

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü sanatçı Haluk Akakçe(53) , bu sabah Nişantaşı’ndaki evinde vefat etti. Yakın dostu Tuba Ünsal’ın son ana kadar yalnız bırakmadığı Haluk Akakçe’nin cenazesi, gerekli işlemlerin yapılması için Taksim İlkyardım Hastanesi’ne nakledildi. ağdaş Türk sanatının önde gelen isimlerinden Haluk Akakçe 24 Temmuz 1970 yılında Ankara’da doğmuştur. Akakçe kendisini, eserlerinde mekan ve sonsuz zaman hissini veren bir sanatçı ve icracı olarak tanımlıyor. Akakçe’nin çalışmaları Video enstelasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine çalışmalar yapan Akakçe, Bilkent Üniversitesi’ndeki iç mimarlık eğitiminin ardından Londra’daki Royal College of Art ve Amerika’daki The School of the Art Institute of Chicago’daki MFA derecelerini birincilikle tamamladı. 1997’de ilk kişisel sergisini Chicago’da açmasının ardından sanat çalışmalarına Londra ve New York’ta devam etti.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde birçok sergi açan Akakçe’nin islerinin sergilendiği mekanlar arasında Whitney Museum of American Art(New York, 2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (New York, 2001) New Museum, (New York, 2002), Tate Britain (Londra, 2004) Chelsea Art Museum(New York, 2007), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Kunsthaus Graz (Graz- Avusturya, 2008) ve İstanbul Modern Sanat Müzesi(İstanbul, 2009) bulunuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.