Hayvanları korumak 4 Ekim’e sığmaz!

Yayınlama: 04.10.2023

Gerçek bir medeniyete kavuşmamız “merhamet” i bütün canlılara gösterdiğimiz zaman mümkün olacaktır. Bu sözümü hiç yabana atmayın. “Her canlıyı sevmek zorundamıyız?” itirazlarını duyur gibiyim. Belki sevmeyebilirsin ama merhamet etmek zorundasınız. Merhametin olmadığı topraklarda her zaman kan ve gözyaşı olacaktır. Bugün bir canlıya zarar verebilecek onun ölmesini isteyebilecek, bunun için uğraş verecek bir vicdan hiç tartışmayalım her şeyi yapar. Yıllardır avukatlık yapıyorum. Birçok vaka gördüm. Bu vakalarda insan davranışlarını gözlemledim ve hiç yanılmadım. Bunu “ben asla yanılmam” ukalalılığı üzerinden değil genel ilkeler ve kaidelere dayanarak söylüyorum.

Ülkemizde hayvanlar için 5199 sayılı yasa yeterli değilken bunun belkemiği olan 6. maddenin değiştirilmeye çalışılması hasta hayvanları uyutma acizliğinin konuşulması bizleri derinden üzmektedir.

Bugüne kadar hak savunmayan, yaşamlarına katkıda bulunmamayı tercih eden ama 4 Ekim nedeniyle Hayvanları Koruma Günü’nde anlamlı mesaj atma gayesinde olan oyumuza talip hiçbir siyasiye inanıp prim de vermek içimden hiç gelmiyor açıkçası!

4 Ekim’i değil her günü Hayvanları Koruma Günü olarak gören bizlerin bu can dostlarımızın hep yanında olacağını, hiçbir fenalığa müsaade etmeyeceğimizi bildirir daha güzel bir hayat için nefesi olan duygusu olan bu canları merhametle kucaklamaya herkesi davet ediyorum.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Eskişehir Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri etkinlikler yaparken DKMP İl Müdürlüğü sabah 10’dan gün boyu binasının önünde stand kurarak vatandaşları duyarlılığa davet etmektedir .

Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu saat 13.00’de basın açıklaması yapacaktır. Eskişehir Kent Konseyinin de basın açıklaması vardır. İlimizde Hayvan Hakları Platformu olarak Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği, Hayvanları Koruma ve Yaşam Haklarını Savunma ve Yardımlaşma Derneği, Eskişehir Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği, Eskişehir Besleme Grubu , Sultandere Besleme grubu , Organize Patiler , Karabayır Besleme Grubu ve birçok gönüllü birleşerek duyarlılığa dair mesajları sadece birgün değil her gün merhamet çağrısı yapmaktadırlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.