Javier Milei kimdir? Eşi kimdir? Javier Milei wikipedia

53 yaşındaki Milei, hem enflasyonun yarattığı çaresizlik, hem de tantra seksine olan ilgisini anlatıp “Nihai amaç süreçten keyif almak, ben mesela üç ayda bir boşalıyorum” gibi açıklamalarıyla Arjantinlilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Javier Milei kimdir? Eşi kimdir? Javier Milei wikipedia
Yayınlama: 21.11.2023

Küfürbazlığı ile de tanınan Milei, Özgürlük Gelişimi partisinden 2021 yılında Kongre’ye seçildi. Gelinen noktadaysa, ekonomik kriz nedeniyle ana akım siyasete duyulan öfkenin yarattığı dalgaya binerek başkanlık seçimlerinin ikinci turunu kazanmayı bildi.

Sağlık sistemini ve bazı kamu kurumlarını özelleştirmeyi, kamu harcamalarını kısıtlamayı ve vergileri düşürmeyi hedefleyen Milei’nin seçim öncesi eleştirildiği noktalardan biri de Arjantin Merkez Bankası’nın yanı sıra, çevre, sağlık, eğitim gibi bakanlıkları kapatacağını söylemesiydi.

Javier Milei Türkiye Görüşü? Javier Milei İsrail Görüşü?

Milei geçtiğimiz hafta hükümet olarak ABD, İsrail ve “özgür dünyayla” işbirliği içinde olacağını ifade etti. Ayrıca, Arjantin pesosu yerine ABD doları getireceğini de söylüyor.

Ekonomik “şok terapi” vaadinde bulunan Milei’nin planları arasında Arjantin Merkez Bankası’nı kaldırmak, pesoun yerine Amerikan dolarını getirmek de var. Ekonomiyi dolarize etmekten bahsederken, “komünist” oldukları gerekçesiyle Arjantin’in en büyük iki ticaret ortağı olan Brezilya ve Çin’le ilişkileri keseceğini, ABD’ye daha yakın olacağını söylemekten de geri durmuyor. Bu yönde alınacak olası kararların ise Arjantin’in tahıl, lityum ve hidrokarbon ticaretini nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

Javier Milei height

Boyu hakkında pek bilgi olmasa da 175 cm olduğu söylenmektedir. 10’dan fazla bakanlığı kapatacağını da söyleyen Milei, organ nakli için uzun bekleme sıralarına da ‘ticaret’le çözüm arıyor. Öyle ki, birçok Arjantinliyi hayrete düşürecek şekilde organ satmanın yasallaşması fikrini ortaya attı.

Javier Milei wikipedia

Arjantin’de aşırı sağcı Javier Milei, 19 Kasım’da yapılan seçimlerin ardından cumhurbaşkanı seçildi. Eski Amerikan Başkanı Donald Trump benzeri aykırı açıklamaları ve Arjantin ekonomisini iyileştirmek adına sunduğu radikal çözümlerle dikkat çeken Milei, uzun yıllar ekonomi profesörü olarak görev yapmış, televizyon programlarıyla tanınmaya başlanmıştı.

Javier Milei Maried? Javier Milei wife? Who is Fatima Florez? Fatima Florez kimdir?

3 Şubat 1981 doğumludur. Kendisi Anjantinlidir. Komedyendir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.