Koltuk Altı Botoksu ( Terleme Botoksu) Nedir? Zararlı mı?

Koltuk Altı Botoksu ( Terleme Botoksu) Nedir? Zararlı mı?
Yayınlama: 25.04.2024

Detaylara geçmeden önce kısa bir not: Bu işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka uzman bir hekime danışın ve işlemi uzmanına yaptırınız, sağlık ile ilgili işlemlerde merdiven altı yerlere dikkat ediniz.

Malum havalar ısındı, bahar geldi. Eskişehir her ne kadar akşamları soğuk olsa da, gündüzleri hayli terletir durumda. Terleme derken, toplu bulunulan alanlarda hayli kötü görüntüler ve kokular yayılmakta maalesef. Bu problemlerin başında gelen koltuk altı için son zamanlarda yaygın olan bir işlem var, Koltuk Altı Botoksu. Halk arasında Terleme Botoksu olarak ta anılır oldu. Peki nedir bu Koltuk Altı Botoksu.

Koltuk altı botoksu, koltuk altındaki ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan terlemeyi kontrol etmeye ve hastanın konforunu artırmaya yönelik yapılan botoks uygulamasıdır. Botulinum toksin A’nın intradermal enjeksiyonu, aşırı ter üretimini azaltmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Kısaca koltuk altı botoksu ile terleme durdurulur, bunun sonucunda da ıslaklık ve ter kokusu önlenmiş olur.

Terleme botoksu olarak bilinen bu etkinlik ter bezi olan tüm vücut bölgelerinde etkili olabilir. Ter bezlerinin fazlaca çalışması (hiperhidroz) sonucu bizi rahatsız eden, üzerine kokunun da eklenmesiyle (bromohidrozis) çevresel rahatsızlığa da neden olabilen, kıyafetlerimizden görünmesiyle birlikte sosyal ve kişisel sorunu arttıran önemli ve özel bir sorundur.

Koltuk Altı Botoksu Zararlı mı? Terleme botoksu kimlere yapılır?

Botoks 18 yaş üzerindeki kişilere yapılır. Fakat sağlık açısından ve ter bezleri ile ilgili konularda doktor uygun görüyor ise 18 yaştan daha önce de uygulanabilir. Kadın ve erkek, aşırı terleme olan veya terlemeden rahatsız olan herkese uygulanabilir (Hamile olanlara ve bebek emzirenler hariç).

İşlem ne kadar sürüyor?

Uygulama yapılacak alana göre dozaj belirleniyor. Koltuk altına yapılan botoks uygulaması yaklaşık 10-20 dakika arasında sürüyor.

İşlemi ne kadar süreyle yaptırmak gerekiyor?

Botoksun etkisi genellikle 6- 9 ay devam eder. Bu süreç takip edilerek terleme durumuna göre işlem tekrarlanır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi (Terleme Botoksu) Nasıl Yapılır?

Diğer estetik, kırışıklıkların azaltılması için yapılan botoks uygulamalarından farklı olarak burada ilaç kas dokuya değil cilt içine enjekte edilir. O nedenle uygulama biraz daha can yakıcı olabilir. Bu yüzden buz uygulaması veya uyuşturucu krem sonrasında uygulamak gerekir. Tüm bir flakon botoks ilacının tamamının yapılması kolaltı botoks işlemi için yeterlidir. Bazen şüpheli durumlarda ter bezlerinin yerlerinin tespit edilmesi için nişasta ve baticon kullanılarak yapılan bir teste ihtiyaç duyulur. Ancak genellikle kol altı botoks işlemi için gerek yoktur. İşlem sonrası böcek sokmuş gibi hafif kabarıklıklar olur. Birkaç saat içinde geçer.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.