Lewis Strauss kimdir? Levi-Strauss felsefesi? Levi-Strauss yapısalcılık nedir?

Lewis Strauss kimdir? Levi-Strauss felsefesi? Levi-Strauss yapısalcılık nedir?
Yayınlama: 23.07.2023

Lewis Strauss kimdir? Levi-Strauss felsefesi? Levi-Strauss yapısalcılık nedir? Soruları eskisehiryerel.com adresinde merak ile araştırılmaktadır.

Tam adı Claude Lévi-Straus 28 Kasım 1908 ila 30 Ekim 2009 tarihleri arasında yaşamış Fransız antropolog, etnolog ve yapısalcı antropolojinin en önemli ismidir kendisi.

Claude Lévi-Strauss, Yahudi asıllı Fransız bir ailenin çocuğu olarak, 28 Kasım 1908 tarihinde Brüksel’de dünyaya geldi. Sanat eğitimi almış olan babası Raymond Lévi-Strauss, portre ressamlığı ile uğraşıyordu, annesi Emma Lévi-Strauss ise eğitimli bir ailedendi. Lévi-Strauss’un çocukluğu, Paris’te elit bir çevrede geçti. Yapısalcılıkla ilgili fikirlerinin temelini Ferdinand de Saussure’un modelinden alan Levi Strauss, aynı zamanda kendisinden sonra gelen kuramcılara da önderlik etmiştir. Saussure yapısal analizi, “ezeli evrensel insan gerçeklerinin” keşfedilmesinde bir yöntem olarak sunmaktadır. Saussure Dil’i bir yapı olarak ele almakla, yani dili kendi içögelerinin işleyişi bakımdan değerlendirmekle bu yöntemi geliştirmiştir.

Descartes ve Sartre’a şiddetle karşı çıkan yapısalcılığın kurucusu ünlü Fransız antropologudur. Levi-Strauss’a göre, biz öncelikle bilinç değil de, dilin, kültürün ve eğitimin ürünü olan toplumsal yaratıklarız. Felsefeyi çokça meşgul eden özne-nesne ayrımı üzerinde hiç durmayan Levi-Strauss, yapısalcılığın bir bilim olduğunu söyler. Buna göre, yapısalcılık işe, insan etkinliğinin temel öğelerini, eylemleri ve sözleri sınıflayarak başlar ve daha sonra bu öğelerin nasıl birleştiğini inceler; yapısalcılık, bundan dolayı her tür insan etkinliğiyle ilgili nesnel yasalara ulaşmayı amaçlayan bilimsel bir araştırmadır.

Eskişehir yerel haberler ve sondaki ailesi olarak sizler için Lewis Strauss kimdir? Levi-Strauss felsefesi? Levi-Strauss yapısalcılık nedir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi sosyal medyada hesaplarımızdan takip etmeye devam ediniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.