Windows 10 Bilgisayar Açılırken Siyah Ekranda Kalıyor hatası çözümü

Windows 10 Bilgisayar Açılırken Siyah Ekranda Kalıyor hatası çözümü
Yayınlama: 20.07.2023

Windows 10 açılış penceresi siyah ekranda kalıyor? Bilgisayar açılırken siyah ekranda kalıyor Windows 10?

İlk bunu deneyin

ilk önce windows tuşu + R ile çalıştır komutunu başlatıyoruz ve regedit yazıyoruz. daha sonra açılan bölümden ”düzen” – ”Bul” butonuna tıklıyoruz. Sonra ”bul” kısmına ”enableulps” yazıp aratıyoruz. sonra ” enableulps” ye çift tıklayıp. açılan kutucuktan ”1” olan değeri ”0” yapıyoruz. ayarları kaydedip pc yi yeniden başlattığınızda sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

Olmaz ise biostan Hızlı başlatı kapatarak deneyiniz. Fast Boot Disable olacak.

Explorer.exe çalışmıyor olabilir. Hızlı başlat ayarından da kaynaklanıyor olabilir. Windows dosyaları bozulmuş demek hemen doğru olmaz. CTRL + alt + delete yapmak yerine CTRL + Shift + ESC yapın. Ve yeni görev oluşturup adını “explorer.exe” koyun.

1- Yöntem: Klavyeden CTRL+ALT+DEL tuşlarına basıyoruz, buradan Görev Yöneticisini seçip gelen pencereden Dosya – Yeni Görevi Çalıştır – explorer.exe yazıp enter yapıyoruz. Bilgisayarınızın büyük ihtimalle otomatik olarak masaüstü ekranı gelmiş olacaktır.

2- Yöntem: Klavyeden CTRL+ALT+DEL tuşlarına basıyoruz, buradan Görev Yöneticisini seçip gelen pencereden Dosya – Yeni Görevi Çalıştır – Göz At – Bu Bilgisayar – C: Sürücüsünü bulup üzerini sağ klikleyip özellikler diyoruz. Buradan Araçlar sekmesinde denetle seçeneğini seçiyoruz. Windows 7 kullanıcıları bu kısımda açılan pencerede iki seçeneği de işaretleyip başlat diyecekler. Windows 10 kullanıcıları ise burada görüldüğü üzere sadece denetle-sürücüyü tara diyecekler. İşlem sonunda bilgisayarlarını yeniden başlatacaklar.

3- Yöntem: Klavyeden CTRL+ALT+DEL tuşlarına basıyoruz, buradan Görev Yöneticisini seçip gelen pencereden Dosya – Yeni Görevi Çalıştır – cmd yazdıktan sonra “bu görevi yönetici ayrıcalıkları ile oluştur” seçeneğini seçip enter yapıyoruz. Gelen siyah ekrana sfc /scannow yazıp enter yapıyoruz. İşlem sona erdiğinde bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bu komut eksik veya bozuk sistem dosyalarıyla ilgili sorunları giderir.

4- Yöntem: Klavyeden CTRL+ALT+DEL tuşlarına basıyoruz, buradan Görev Yöneticisini seçip gelen pencereden Dosya – Yeni Görevi Çalıştır – Göz At – Bu Bilgisayar bulup üzerini sağ klikleyip yönet diyoruz. Buradan Aygıt Yöneticinden Görüntü Bağdaştırıcılarını bulup ilgili görüntü bağdaştırıcısını kaldır diyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarımız yeniden bir güncelleme ile başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilir.

5- Yöntem: Bu işlemlerde masaüstü ekranınız geri geldiyse Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Kurtarma – Şimdi Yeniden Başlatma – Sorun Gider – Gelişmiş Seçenekler – Başlangıç Onarma diyoruz. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Ardından hesabınızı seçip varsa şifrenizi yazıp devam diyoruz ve son olarak bilgisayarı kapat seçeneğini seçip yeniden başlatıyoruz.

Olmaz ise;

  1. İlk önce bilgisayarınızı kapatın ve tekrar açın.
  2. İlk açılıştan itibaren F8 tuşuna sürekli basın.
  3. Burada karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekrandan “Güvenli Mod” seçeneğini seçin. Bilgisayarınız güvenli modda açılarak başka uygulamaların açılmasını engelleyecektir.
  4. Bilgisayarınıza bu adımdan sonra format atabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.