Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Yılmaz Büyükerşen kimdir? Yılmaz Büyükerşen kaç yıldır belediye başkanı?

Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Yılmaz Büyükerşen kimdir? Yılmaz Büyükerşen kaç yıldır belediye başkanı?
Yayınlama: 30.11.2023

Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Yılmaz Büyükerşen kimdir? Yılmaz Büyükerşen kaç yıldır belediye başkanı? Soruları eskisehiryerel.com adresinde merak ile araştırılmaktadır.

Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937 tarihinde Eskişehir’de doğmuş olan bir Türk akademisyen ve siyasetçidir. Aynı zamanda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Anadolu Üniversitesi rektörüdür.

Eğitim hayatına Eskişehir Atatürk Lisesi’nde başlayan Büyükerşen, Hukuk ve Mimarlık alanında eğitim almış, ancak ailesinin maddi zorlukları nedeniyle bu fakülteleri tamamlamadan ayrılmak zorunda kalmıştır. İlk mezuniyetini 1962’de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde gerçekleştirmiştir. Doktorasını 1966 yılında tamamlamış, 1968’de doçent, 1973’te profesör unvanını elde etmiştir.Akademik kariyerinde önemli görevler üstlenen Büyükerşen, mezun olduğu akademide 1976’da başkanlık yapmış, 1982’de Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne atanmış ve 1987’de aynı göreve yeniden getirilmiştir. Ayrıca, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını iki dönem boyunca üstlenmiştir.1999 yerel seçimlerinde DSP’den aday olan Yılmaz Büyükerşen, %44 oy alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde de başarılı sonuçlar elde ederek görevine devam etmiştir. Siyasi kariyerinde DSP’den CHP’ye geçen Büyükerşen, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde CHP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir.Görev süresi boyunca Yılmaz Büyükerşen, birçok önemli proje hayata geçirmiştir. Porsuk Çayı’nın ıslahı, Sazova Parkı, çeşitli bulvar ve cadde düzenlemeleri, Kent Park, Odunpazarı Evleri restorasyon ve düzenleme projeleri, Balmumu Heykel Müzesi gibi çalışmalar Eskişehir’in kentsel dönüşümüne önemli katkılarda bulunmuştur.

Eskişehir Yerel Haber Yerel haberler ve sondaki ailesi olarak sizler için Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Yılmaz Büyükerşen kimdir? Yılmaz Büyükerşen kaç yıldır belediye başkanı? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi sosyal medyada hesaplarımızdan takip etmeye devam ediniz.

Yılmaz Büyükerşen Temel Karamollaoğlu akrabamı? Yılmaz Büyükerşen Temel Karamollaoğlu kuzen mi?

Aslen Sivas’ın Gürün ilçesinin Göbekören köyünden olan Temel Karamollaoğlu, 7 Haziran 1941 tarihinde Üzeyir ve Münire Karamollaoğlu çiftinin yedi çocuğundan biri olarak Kahramanmaraş’ta doğdu. Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelmiş bir Türk akademisyen ve siyasetçidir. Bir akrabalıkları olmadığı öngörlüyor. Bu konuda resmi bir açıklama olmamıştır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.