Yapay zekâ, Anadolu Üniversitesi eğitim fakültesinde konuşuldu

Yapay zekâ, Anadolu Üniversitesi eğitim fakültesinde konuşuldu
Yayınlama: 18.11.2023

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yapay Zeka Semineri: “Prompt Engineering ve Geleceği”

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, “Yapay Zekaya Sufle Vermek” adlı semineri düzenledi. Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur’un konuşmacı olduğu seminer, “Prompt Engineering ve Geleceği” başlıklarını ele aldı. Etkinlik, Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Şefik Yaşar Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Seminere Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Handan Deveci başta olmak üzere birçok katılımcı ilgi gösterdi.

“Yapay Zekâya Ne Kadar Hükmedebilirsek Varlığımızı O Kadar Sürdürebiliriz”

Seminerin açılışında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur, “Yapay Zekaya Sufle Vermek” başlıklı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Üniversitemizde 2002 yılından beri akademik çalışmalar yapıyorum. Öğrenme teknolojileri ve teknolojinin geleceği konularında çalışmalar yürütüyordum. Bu arasında yapay zekâya dair çalışmalar da bulunmaktaydı. Pandemiden önce 2035’i öngörüyorduk, fakat pandemi sürecinde topladığımız veriler önümüzü çok açtı ve en geç 2029’da gerçekleşeceğini düşündüğümüz bir teknolojik tekillik süreci var. Biz, yapay zekâya ne kadar hükmedebilirsek varlığımızı o kadar sürdürebileceğimizi düşünüyoruz.”

“Yapay Zekanın Temeli İnsan Davranışlarıdır”

Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur, yapay zekanın kendini geliştirirken insanların konumlanma sorunlarına “Prompt Engineering” kavramıyla yanıt verdi. Bu kavramın, yapay zekânın insanların davranış örüntülerinden ve düşünce yapılarından beslendiğini ve bu verilere insanların şu anlık hükmedebilmesini ifade ettiğini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur, “Yapay zekâya verdiğimiz her suflenin nasıl işleyeceğini de bilmemiz gerekiyor; doğru komutu vermek, doğru yanıtı almanın en temel ve kesin yoludur” şeklinde konuştu.

Seminer, Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur’un uygulamalı örnekleri katılımcılarla paylaşmasıyla devam etti. Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Handan Deveci, seminerin sonunda Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur’a teşekkür belgesi takdim etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.